BEOGRAD - To što je stanje u državnoj kasi u prvom tromesečju bolje od planiranog, ne znači da struja neće poskupeti, ali zato iznos poskupljenja ne mora da bude planiranih 15 odsto, već pola od toga, ocenio je za Kurir ekonomski analitičar Milojko Arsić.
- Prema dogovoru sa MMF, trebalo bi 15 odsto da poskupi struja, ali ako su fiskalni rezultati dobri, to bi moglo da znači da se odustaje od uvođenja akcize. Deo poskupljenja za EPS mora da se odobri jer fiskalni rezultati nemaju veze s finansijskim stanjem u tom preduzeću - ocenio je Arsić, komentarišući najavu premijera Aleksandra Vučića „da ćemo zbog manjeg deficita u budžetu sa MMF moći da se dogovorimo o manjem procentu poskupljenja struje“.
Puni se budžet
Arsić, ipak, smatra da „EPS treba odobriti makar polovinu od planiranog poskupljenja, jer to preduzeće ima dugove koje treba da vrati, ali i da ulaže u proizvodnju.
- Očekujem da će struja poskupeti do sredine maja - istakao je on. Premijer Vučić je izjavio da deficit budžeta u prvom tromesečju iznosi 21,5 milijardi dinara umesto projektovanih 55 milijardi dinara.
EPS čeka instrukcije
- Na ovoj činjenici temeljim očekivanje da ćemo moći da se dogovorimo o manjem procentu poskupljenja struje - rekao je Vučić.
U EPS kažu da u vezi s poskupljenjem očekuju instrukcije iz Vlade Srbije. U Agenciji za energetiku ističu da opravdanost poskupljenja proveravaju tek kad dobiju zahteva od EPS.
Aleksandar Antić
ŽELIMO DA ODLOŽIMO KOREKCIJU
Ministar energetike Aleksandar Antić kaže da pregovori sa MMF još traju:
- Razgovori s međunarodnim finansijskim institucijama koje prate stanje u našim javnim finansijama i javnim preduzećima još traju. Paralelno s tim pravi se plan finansijske konsolidacije EPS koji treba da odgovori na pitanja u vezi s korekcijom cene struje. Premijer i ja kao resorni ministar pokušavamo da obezbedimo da poskupljenje struje bude što kasnije i da korekcija cene bude što je moguće manja.
Dogovor
SPORAZUM SA MMF
15 odsto trebalo je da poskupi struja od 1. aprila
0,5 dinara po kilovat-času trebalo je da košta akciza na struju
20 milijardi dinara trebalo je da se slije u budžet od akciza na struju
500 dinara više iznosio bi prosečan račun za struju građana sa poskupljenjem od 15 odsto
40 milijardi kilovat-časova se godišnje potroši u Srbiji