NADNIČARENJE: Srbi hrle u Rumuniju da rade za minimalac

Saša Urošev
Oko 250 nezaposlenih Kikinđana spremno je da radi u fabrici u rumunskom gradiću Semikluš za minimalac od 220 evra

KIKINDA - Pritisnuti niskim životnim standardom i nezaposlenošću, sve više građana Srbije odlučuje se da posao potraži u najbližem inostranstvu, pa je, pogotovu za Kikinđane, čak i Rumunija postala „obećana zemlja“, budući da im garantuje minimalnu zaradu do 20 odsto veću nego u Srbiji.

Tako je samo tokom prošlonedeljnog trodnevnog anketiranja u filijali Nacionalne službe za zapošljavanje želju da radi u italijanskoj firmi „Zopas“, koja se bavi proizvodnjom grejnih tela i ima pogon u Semiklušu, izrazilo je 250 osoba. U rumunskom gradiću, udaljenom od Kikinde tridesetak kilometara, i kompanija „Delfi“, koja proizvodi komponente za automobilsku industriju, nema dovoljno radnika. Prema ranijim podacima, firmama „Zopas“ i „Delfi“ nedostaje oko 800 radnika.

Prijavljivanje

- Nov krug evidentiranja za rad u Rumuniji u NSZ traje do 17. aprila. Očekujemo da će veliki broj nezaposlenih izraziti želju da tako dođe do posla. Rumuni na ovaj način žele da naprave procenu kvaliteta radne snage. Interesuje ih da li su naši ljudi spremni da rade na osnovnim poslovima za minimalac od 1.000 leja, odnosno 220 evra. Većini fabrika koje su zainteresovane da angažuju naše radnike oni su neophodni što pre. Imaju višegodišnje ugovore koje moraju da ispoštuju. Radno sposobni Rumuni odlaze u Nemačku, Austriju, Španiju i Italiju, gde rade za bolju platu - pojašnjava za Kurir Saša Tanackov, sekretar za lokalni ekonomski razvoj i turizam opštine Kikinda.

Sporazum

U iščekivanju potpisivanja međudržavnog sporazuma između Srbije i Rumunije o međusobnom angažovanju radne snage, kojim bi se definisali svi detalji, poput boravišnih i radnih dozvola, ali i zdravstvenog, socijalnog i penzionog osiguranja, poslodavci iz susedne zemlje zadovoljni su interesovanjem Kikinđana da postanu gastarbajteri. Tanackov predočava da će i američkoj firmi „Flekstroniks“, koja ima pogon u Temišvaru, ove godine biti neophodan veći broj radnika elektrostruke, što je šansa za neke od 6.000 nezaposlenih građana opštine Kikinda.

Uslovi
ŠTA JE SVE POTREBNO

- Potpisivanje međudržavnog sporazuma između Srbije i Rumunije
- Rešavanje problema autobuskog prevoza naših radnika
- Produžavanje radnog vremena na prelazu Nakovo-Lunga, koji radi od 7 do 19 sati
- Da granične policije i carine prilagode svoj rad u pogledu prelaska autobusa s radnicima