BEOGRAD - Žensko preduzetništvo jedan je od velikih potencijala za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i potencijalno ozbiljan izvor novog zapošljavanja, rečeno je danas na prvom Forumu ženskog preduzetništva.
Međutim, kako je ukazano, preduzetnice čine samo 26 odsto aktivnih privatnih preduzeća od ukupnog broja firmi u Srbiji.
Potpredsednica vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je da je prioritet Vlade Srbije da zaposli žene, jer čak 60 odsto njih nije zaposleno.
"To je tragedija našeg društva, a cilj Vlade je da stvori ambijent da se to promeni", rekla je Mihajlović na prvoj konferenciji Foruma za razvoj preduzetništva žena u Srbiji u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ona je rekla i da u Srbiji, od ukupnog broja zaposlenih ima tek 15 odsto samostalnih preduzetnica, dok je udeo muškaraca preduzetnika 38 odsto. Ti podaci, kako je navela, ilustruju da razlike u polovima kod nas ipak postoje.
Mihajlović je istakla da je zadatak vlade da stvori ambijent i uslove da se žene uključe u posao i budu zastupljene kao samostalne preduzetnice.
Zato je, prema njenim rečima, drugi korak da se razgovara sa bankama i pomogne u situacijama kada se javljaju problemi.
Državni sekretar Ministarstva privrede Miloš Petrović izjavio je na tom skupu da je 26. marta usvojena Strategija za razvoj malih i srednjih preduzeća, u kojoj je delom obuhvaćeno i žensko preduzetništvo.
On je naveo da je primetno da mala i srednja preduzeća, ali i žene preduzetnici imaju poteškoće da obezbede izvore finansiranja i garancije za kredite.
Prema njegovim rečima, vlada je spremna da pomogne, a u tom smislu potrebna je saradnja vladinog i nevladinog sektora."Naš cilj je da mala i srednja preduzeća izvedemo na pravi put, da im nađemo tržište i da prevaziđu situaciju i krizu koja je sve pogodila, ali i da sačuvaju ljudski potencijal", rekao je Petrović.
Predsednik PKS Marko Čadež poručio je da kod nas danas nema važnijeg posla od povećanja produktivnosti i konkurentnosti kompanija pojedinačno i nacionalne ekonomije u celini, rasta izvoza i proizvodnje, kao i otvaranje novih radnih mesta.
On je ukazao da je pred ženama dosta barijera koje im dodatno opterećuju preduzetničke korake, počev od rodne diskriminacije i stereotipa, nedovoljno razvijene brige o deci do usklađivanja porodičnih i poslovnih obaveza, uz već otežavajući različiti odnos žena i muškaraca prema preduzetništvu.
Prvi čovek PKS je skrenuo pažnju i da žene imaju mnogo manje nekretnina uknjiženih na svoje ime od muškaraca, što im otežava dobijanje kredita za početak privatnog biznisa, zato što nemju sredstva obezbeđenja zajma.
Prema njegovim rečima, žene preduzetnice u poslu opstaju u proseku jednu do dve godine ili možda nešto duže, a čak 99 odsto njih zapošljava manje od 10 radnika, najviše u sektoru usluga, dok 76 odsto preduzetnica nikada ne prevaziđe lokalne okvire.
Predsednica Fonda za socijalne i demokratske inicijative Nataša Milojević istakla je da je cilj da se žene preduzetnice udruže i da tako udružene komuniciraju sa državom.
Prvu konferenciju Foruma za razvoj preduzetništva u Srbiji, zajedno su organizovali Evropski pokret u Srbiji i PKS, uz podršku vladinog Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
Mihajlovićeva: Svaka četvrta firma u Srbiji u vlasništvu žena
Objavljeno
30.03.2015. 16:27h
→ 28.07.2016. 8:32h
Prioritet Vlade Srbije jeste da zaposli žene, jer čak 60 odsto njih nije zaposleno