Kravčenko: NIS otpušta više od 200 radnika

Dado Djilas
Najviše ćemo uštedeti na menadžerima i zameni stranih domaćim, rekao je on i dodao da je namera da 95 odsto menadžera bude iz Srbije

BEOGRAD - Naftna industrija Srbije (NIS) najavila je danas da će u narednih nekoliko meseci otpustiti više od 200 ljudi, zbog otežanih uslova poslovanja.

Direktor NIS-a Kiril Kravčenko je rekao da će ti radnici, koji su proglašeni za tehnološki višak, dobiti dvostruko veću otpremninu od radnika preduzeća u restrutiranju, odnosno 400 evra po godini staža.

On je precizirao da je u toj energetskoj kompaniji terenutno zaposleno 5.000 radnika, a da sa radnicima anagažovanim na lizing radi ukupno 11.000 radnika.

Prema rečima Kravčenka, otpustanje više od 200 radnika zaposlenih u NIS-u je "prinudna mera", kojoj su prethodili rezovi u menadžmetu i zamena stranih menadžera domaćim i rezanje beneficija menadzerima.
"Najviše ćemo uštedeti na menadžerima i zameni stranih domaćim", rekao je on i naplemeno da je namera da 95 odsto menadžera bude iz Srbije.

Kravčenko je danas objavio revidirane podatke konsolidovanih finansijskog izveštaja, koji su urađeni po međunardnim standardima, prema kojima je NIS u 2014. imaao pad čistog profita za 42 odsto. Čist profit NIS-a u prošloj godini bio je 27,8 milijari dinara, što je 42 odsto manje nego u 2013. Prema podacima te kompanije, samo uticaj negativnih kursnih razlika na finansijske rezultate je iznosio 13,2 milijarde dinara.

Prema rečima Kravčenka, na znatno slabije poslovanje u prošloj godini nego što je očekivao pored "velikog pada dinara", znatno su uticali nagli drastični pad cena nafte i goriva, povećanje poreskih opterećenja.

"U suštini danas smo se suočili sa krizom koju smo preživljavali 2008. Ipak, tekuća situacija je složenija pre svega zbog rekordno niskih cena nafte, konkurencije i rastućih tehnoloških potreba", navodi se u negovoj izjavi.
Kako je istakao Kravčenko, u ovoj godini dodatno opterećenje za poslovanje biće pad cena gasa. Većinski vlasnik NIS-a je ruska kompanija Gaspromnjeft, a najveći manjinski vlasnik je Republika Srbija.