Tabaković: Banke nisu samo krediti u švajcarcima

Fonet
NBS nije samo zaštitnik korisnika kredita, nego i privrede, koja ima svoje depozite u bankama i svaki model prepisan iz Mađarske ili Hrvatske koja je pred izborima znači, ustvari, ugrožavanje stabilnosti finansijskog sistema, dodala je guvernerka

BEOGRAD - Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da postoji niz instrumenata kojima se može olakšati otplata kredita indeksiranih u švajcarskim francima.
Tabakovićeva je rekla da se juče razgovaralo na nivou odbora za rizik u Udruženju banaka Srbije i da je pet najugroženijih banaka izašlo sa dva konkretna rešenja kao alternative za građane sa kojima NBS nije zadovoljna.

"Smatramo da je to dobar model za početak razgovora, ali da postoji još niz instrumenata i alata kojima se može olakšati otplata kredita onima koji su ih uzeli indeksiranim u švajcarskim francima", istakla je Tabaković.
Guvernerka NBS je naglasila da "banke nisu samo krediti u švajcarcima, nego da su banke i devizna štednja građana i u švajcarskim francima i u evrima".

"NBS nije samo zaštitnik korisnika kredita, nego i privrede, koja ima svoje depozite u bankama i svaki model prepisan iz Mađarske ili Hrvatske koja je pred izborima znači, ustvari, ugrožavanje stabilnosti finansijskog sistema", dodala je Tabaković.

Ljudi poslušali Parivodića

Tabaković je rekla da svako žudi za sigurnošću, ali da su vremena nepredvidiva i turbulentna i da su porodice, videvši dobru priliku da trajno reše problem, ušle u rizik, poslušavši bivšeg ministra Milana Parivodića koji je rekao da je švajcarski franak sigurna valuta.Govoreći o tome ko će da plati rešavanje tog problema, Tabaković je upitala "ima li Narodna banka pravo da zavuče ruku u džep svim poreskim obveznicima" i odgovorila da nema pravo.
Guvernerka NBS je najavila uključivanje Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita sa kojom se razgovara."U našoj je nadležnosti da uradimo sada strožije ono što smo predložili sredinom 2013. godine, pre svega da banke ujednače onaj fiksni deo kamate na te kredite, znači svoju maržu koje su neopravdano i nezakonito podizale", rekla je Tabaković.

Tabaković je, govoreći o drugom fiksnom delu troška kredita, koji se kreće po bankama od 1,27 do 6,12 po kreditima, rekla da je "neko hteo da zaradi mnogo, a da je neko bio korektan".
Problem jednostrane promene kamate mimo ugovora ne bi trebalo da se rešava na sudu, nego to banke moraju da urade, pre nego što sud donese presudu, istakla je Tabaković i dodala da su potrebna konačna rešenja da se ovaj problem ne pojavi ponovo za tri godine.

O dinarskim kreditima

Na pitanje o kreditima u dinarima i previsokim kamatama i da li će stimulisati građane da u svojoj valuti počnu da dižu kredite, Tabaković je odgovorila "prinudom ne, ali sve što smo mogli uradili smo".
"Ako svedete inflaciju na međugodišnji nivo od 1,7, zar to nije najbolji stimulans davanja dinarskih kredita, ali nije realno očekivati da vi od banaka dobijete ponudu u dugoročnim kreditima 20 i 30 godina u ovakvim turbulentnim vremenima", rekla je Tabaković.
Guvernerka NBS je dodala da je brine što su kamate veoma visoke i kreću se na nivou od 11 do više od 20 procenata i da očekuje do kraja nedelje razgovor na najvišem nivou Udruženja banaka i NBS.

Držači za noge

Tabaković je upitala da li je trošak javna nabavka NBS 50 plastičnih držača za noge vrednosti samo 215.000 dinara za ljude koji rade odgovoran posao za računarom osam ili devet sati i dodala da, sa druge strane, niko ne kaže da NBS, koja ima 2.280 zaposlenih, ima samo šest automobila na službenom korišćenju.

(Tanjug/Pink)