BEOGRAD - Ministarstvo za rad nije reagovalo na dopis radnika invalida „Naftne industrije Srbije“ koji se nalaze na listi za otpuštanje jer nije imalo njihovu adresu?!
Naime, među 248 zaposlenih koje je NIS proglasio tehnološkim viškom nalazi se i stotinak radnika sa invaliditetom i samohranih roditelja, o čemu je Kurir već pisao. Oni su se za pomoć obratili ministru rada Aleksandru Vulinu, s obzirom na to da ih novi zakon o radu ne štiti od otkaza, odnosno poslodavac ih, ako proceni da za njih nema radno mesto, može proglasiti tehnološkim viškom.
Šta kaže zakon
- U predstavci koju su invalidi rada zaposleni u NIS dostavili Ministarstvu izražava se njihova bojazan da će biti višak u budućoj reorganizaciji poslodavca. U ovoj predstavci nema adrese nijednog zaposlenog niti adrese sindikata na koju bi Ministarstvo moglo da pošalje odgovor - kažu u Ministarstvu, zaboravljajući adresu NIS, kao i sindikate koji još uvek postoje pri NIS, ali i javnost, koja je već alarmirana stalnim otkazima u srpsko-ruskoj kompaniji.
Iz Ministarstva, takođe, poručuju da izmenama zakona iz 2014. samo je obezbeđena veća zaštita ove kategorije zaposlenih jer im se utvrđuje pravo na premeštaj na druge odgovarajuće poslove.
Privatna kompanija
Ukoliko takvih poslova nema ili ne mogu da se prekvalifikuju ili dokvalifikuju, prema programu rešavanja viška zaposlenih. Ministarstvo napominje da će uraditi sve što je u skladu sa zakonom i podsećaju da je NIS ipak „u većinskom vlasništvu privatna kompanija“.
(M. M. - V. S.)
Bilans otpuštanja
6.000 radnika je već otpušteno iz NIS
11.000 radnika je bilo pre privatizacije
5.000 zaposlenih je u međuvremenu tužilo NIS
750 evra po godini staža i četiri plate sledovale su svakom radniku koji ode iz NIS do maja 2014.
500 evra po godini staža i pola plate do kraja prošle godine
400 evra po godini staža dobijaju sad zaposleni koji odu iz NIS