Oni upozoravaju da je ovakav zakon neusklađen s važećim direktivama Evropske unije, koji našu zemlju kao kandidata obavezuju da ih poštuje. Pero Škobić, sekretar Saveza računovođa i revizora, tvrdi da su se na ovakav potez odlučili jer su podzakonski propisi tokom prošle godine čak tri puta menjani, što je svaki put značilo nov trošak za privredu.
- U najnoviji propisani bilans stanja uvedeno je 137 pozicija, umesto ranijih 50, a međunarodni standardi zahtevaju samo 30. Kod bilansa uspeha broj izveštaja i pozicija uvećan je sa 34 na 97. Ovakve novine idu na štetu privrede, ali i računovodstvenih radnika, koji sada mogu da budu i frizeri, jer zakon ne definiše njihovo obrazovanje niti odgovornost. Kreatori ovakvih nakaradnih rešenja su ljudi iz konsultantskih i izdavačkih firmi, koji ostvaruju enorman profit na edukaciji zahvaljujući ovakvim propisima - tvrdi Škrbić. On napominje da sve to iziskuje izdvajanje novca za ukupno 12 stavki, od nabavke softvera, preko obuke do obavljanja duplih poslova, što će privredu koštati 180,4 miliona evra.
- Samo stavka izrada novih računovodstvenih politika, koju će morati da sprovede 248.000 korisnika, koštaće 24,8 miliona evra, odnosno 100 evra po korisniku - tvrdi Škrbić. S njim se slaže i Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca, koji smatra da se nameti iz Zakona o računovodstvu teško mogu izdržati.
- Promet svih roba i usluga poslednjih godina je pao za 35,5 odsto i svako opterećivanje privrede može dovesti do smanjenja legalnih privrednih subjekata i gubitka desetina hiljada radnih mesta. To nije u skladu s programom Vlade i zato se ovakav zakon mora povući - kaže Atanacković.
Činjenice
ŠTA SVE PLAĆAJU PRIVREDNICI
- promena softvera zbog promene kontnog okvira, 150 evra po preduzetniku
- nabavka literature za primenu kontnog plana, 120 €
- obuka računovođe, 120 evra
- izrada nove računovodstvene politike, 100 evra
- troškovi usklađivanja finansijskih izveštaja s međunarodnim standardima, 800 evra