BEOGRAD - Ponovno pokretanje najproduktivnijeg kopa Kolubare izuzetno je važno, jer se svaki četvrti kilovat sat naše struje proizvede baš zahvaljujući uglju iz Tamnave - zapadno polje, kaže direktor Elektroprivrede srbije Aleksandar Obradović.
Do kraja februara će u potpunosti biti završeno ispumpavanje vode sa "četvrtog najvećeg jezera u Srbiji", početak proizvodnje na Tamnavi - zapadno polje, utoliko je važniji što je na ovaj način dodatno obezbeđeno sigurno snabdevanje strujom tokom predstojeće zimske sezone, objasnio je Obradović.
Na ovaj način EPS je vratio proizvodnju na nivo od skoro 90 odsto u Kolubari. Ono što ostaje je pretrpljena šteta od poplava od oko pola milijarde evra, koliko je procenila i Svetska banka, a što se mora videti u bilansima ove i naredne godine.
Takođe, list piše, da je EPS u cilju sigurnog snabdevanja sve vreme od početka poplava kupovao struju po cenama nižim nego što su bile 2013. Struja se i dalje kupuje i do pre dva dana je ukupno nabavljeno 1,9 milijardi kilovat-sati struje za šta je plaćeno 90 miliona evra. U isto vreme, kaže Obradović, EPS je ugovorio i 800.000 tona uglja iz Rumunije, tako da su deponije u Kostolcu i Kolubari pune i u slučajevima nepredviđenih ispada, s tim što uvek mogu da se nabave i dodatne količine uglja ukoliko zatreba.
Na pitanje kada će EPS konačno početi da štedi tih 36 miliona evra godišnje, odnosno po 100.000 evra dnevno, o čemu već dugo priča, prvi čovek EPS-a kaže da planira da taj novac uštedi do kraja 2015. godine.Elektroprivreda Srbije počela je da obezbeđuje još 10.000 tona uglja dnevno iz rudarskog basena Kolubara sa kopa Tamnava - zapadno polje, koje je posle sedam meseci od poplava počelo proizvodnju, podseća list.Ponovno iskopavanje lignita na najvećem ugljenokopu doneće Srbiji struju u vrednosti od 250.000 evra, a na mesečnom nivou uštede od 7,5 miliona evra, preneo je list.
(Tanjug/Politika)