RTB će novim pogonima, kako je naveo direktor Blagoje Spaskovski, zarađivati 12 miliona evra godišnje s uvoznim koncentratom, a svoj koncentrat rude koristiće za dve i po godine, kad budu gotovi rudnici Krivelj, Majdanpek i Borska jama.
- Srbija je izgradnjom topionice pokazala da ume da industrijalizuje zemlju. Ako ovde hiljadu ljudi bude imalo posao, a njihova deca čist vazduh i budućnost, Bor ima svoju budućnost, rudnik ima svoju budućnost, topionica i Srbija imaju svoju budućnost - rekao je Vučić, zahvalivši svim kompanijama koje su vredno radile.
Premijer je rekao i da su oni ovim poslom istovremeno napravili sebi izvanrednu referencu za neki drugi posao na nivou Srbije.
On je zadao rokove za osposobljavanje rudnika Krivelj, Cerovo i Cerovo primarno.
- Usko grlo mora da se očisti - za šest meseci Cerovo, Majdanpek za devet meseci, a Cerovo primarno za godinu i po dana, a ne godinu i po i dve, kako je to rekao Blagoje (Spaskovski) - istakao je premijer.
Država će, rekao je, dati podršku ukoliko sve bude na vreme urađeno kao s topionicom i to je jedino što tražimo.
- Novoizgrađena topionica u koju je uloženo 250 miliona evra najveći je projekat koji je realizovan uz podršku Vlade - izjavio je direktor RTB Bor Spaskovski istakavši da je reč o najmodernijem postrojenju koje je dobila naša zemlja.
On je dodao da će zahvaljujući toj investiciji biti povećano učešće RTB Bor u bruto domaćem proizvodu već naredne godine, a za tri godine skoro duplirano.
Činjenice
PERFORMANSE „MALOG ČUDA“
- nova topionica proizvodiće 80.000 tona bakra godišnje
- prerađivaće 400.000 tona koncentrata na godišnjem nivou
- troškovi prerade biće sniženi na 700 dolara po toni, sa sadašnjih 1.250 dolara
- glavni izvođač radova je kanadski „SNC Lavalin“, a njegov podizvođač, ujedno i vlasnik tehnologije, jeste finska kompanija „Outotek“
- veliki deo ugrađenih elemenata proizveden je u Srbiji
- na projektu radilo 800 radnika
- u nove pogone ugrađeno je 8.000 tona čelika, 200 km kablova, 30 km cevi, 15.000 kubika betona