BEZOBRAZLUK BEZ GRANICA: EPS naručio 1.000 litara viskija i rakije!

Dragana Udovicic
Razbacivanje: Pored ogromnih količina žestine, državna firma ima para i za 50 kilograma badema, lešnika, indijskog oraha, ali i preko 500 luksuznih bombonjera i 13.000 litara sokova

BEOGRAD - Iako je Vlada Srbije najavila da zbog mera štednje javna preduzeća treba da zavrnu sve slavine, a najviše one koje se odnose na reprezentaciju, koju treba skresati za 60 odsto, do rukovodstva EPS ova poruka izgleda nije stigla.

Naime, kafe-kuhinja ove prezadužene državne kompanije putem tendera poručila je čak 1.077 litara viskija i kvalitetnih rakija, 13.000 litara sokova, ali i stotine luksuznih bombonjera i grickalica, saznaje Kurir.

A mere štednje?

Sudeći po ovoj javnoj nabavci, koja je raspisana 17. decembra, prohtevi zaposlenih u EPS nisu se smanjili, iako su im dugovanja nakon poplava narasla na čak milijardu evra. Postavlja se pitanje da li uopšte u ovoj kompaniji ima krize, odnosno da li se mere štednje odnose i na nju. Sagovornik Kurira iz EPS tvrdi da ovo rasipništvo na reprezentaciju pokazuje da se ne zaustavlja bacanje novca za luksuzne prohteve rukovodstva.

- Kupuju se tone alkohola, sokova, stotine luksuznih bombonjera ili grickalica, odnosno badema, kikirikija i indijskih oraha, a sve to plaćaju nesrećni potrošači, čiji je džep sve tanji. To praktično znači da će oni uz račun za struju za potrošene kilovate izdvojiti bar jedan dinar i za 1.000 litara popijenog viskija i kvalitetne rakije, koje je rukovodstvo namenilo sebi i poslovnim partnerima. Prohtevi su toliko veliki da se pored najskupljih vrsta viskija naručuje i posebna „sokolova rakija“, koja mora da bude stara pet godina. Tu su i najskuplje bombonjere, kao što su „mersi“ i „ferero roše“ - tvrdi izvor.


On dodaje da se toliko ne potroši ni u restoranima.
- Ovoliku količinu pića ne potroši ni neki veći restoran u Beogradu, pa vi vidite kolike su razmere potrošnje u EPS. Da ne govorim šta je sve za ovaj novac moglo da se kupi od opreme kako bi potrošači u nekim delovima Srbije najzad imali pristojno napajanje električnom energijom, a ne da i prilikom najslabije kiše ostaju bez električne energije - tvrdi naš sagovornik. Da se preteruje potvrđuje i Dragan Milanović, menadžer jednog od beogradskih restorana: - U restoranu u kome ja radim prošle godine trebovano je oko 600 litara rakije i viskija.
To su skupa pića i ne troše se mnogo.

Neprimereno

U Transparentnosti Srbija kažu da ova nabavka u uslovima krize nije primerena: - Vlada je saopštila da se troškovi reprezentacije moraju smanjiti naredne godine za 60 odsto. Možda je EPS, da bi izbegao tu odredbu, javnu nabavku raspisao na kraju ove godine.

Elektroprivreda Srbije
SMANJILI SMO REPREZENTACIJU

Iz EPS, koji sada vodi Aleksandar Obradović, ne negiraju da je javna nabavka raspisana, ali tvrde da nije sve za potrebe reprezentacije.
- Po zakonu o javnim nabavkama, vrednost nabavke ne može biti saopštena dok se ne otvore ponude. Tender se odnosi na nabavku robe za potrebe kafe-kuhinje, a samo jedan deo namenjen je za potrebe reprezentacije, koja je za 2015. smanjena za 60 odsto u skladu sa preporukom Vlade Srbije.