BRUKA: Gasovod ka Sofiji crtamo pet godina!

Tanjug
Četiri vlade od 2009. do danas najavljivale izradu projekata „gasne konekcije od strateškog značaja“

BEOGRAD - Ministar energetike Aleksandar Antić najavio je juče da je „u toku“ izrada projektne dokumentacije za izgradnju gasne interkonekcije s Bugarskom, dodajući sebe na petogodišnju listu najavljivača „gasne konekcije od strateškog značaja“.

Naime, srpski ministri su već pet puta, po jednom za svaku od prethodnih godina, najavljivali upravo ovu gasnu trasu kao vid obezbeđenja Srbije u pogledu energetske stabilnosti. Naravno, od 2009. godine do danas stiglo se samo do još jedne najave, iako su u međuvremenu tim povodom čak i potpisivani ugovori s bugarskim zvaničnicima.

Najdalje je otišao tadašnji premijer a sadašnji ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je 1. oktobra 2012. čak najavio da će u 2013. početi i „radovi na izgradnji“ gasne infrastrukture između Srbije i Bugarske, koja bi kretala iz Niša preko Dimitrovgrada ka Sofiji.

I EU, koja se busala u prsa od pomoći našoj zemlji, a što ovih dana srdačno ponavlja šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport, ostala je manje-više na rečima. Jer dok je za Bugarsku kao članicu EU najavila da će snositi troškove izgradnje gasne konekcije, Srbiji je obećano „darežljivih“ 10 miliona evra.

Da je Srbija odavno mogla da izgradi gasnu paralelu, napominje i Saša Đogović, direktor Instituta za tržišna istraživanja.

Čak i da je Južni tok ostao kao izvesnost, alternativa za snabdevanje gasom, u ovom slučaju interkonekcija s Bugarima, svakako je bila potrebna. Razlozi zašto to nije urađeno prethodnih godina su, naravno, finansijske prirode, ali pre svega i odsustvo strateškog vođenja energetske politike u zemlji. No hajde da sada krenemo od toga, konačno, da od Južnog toka nema ništa i da se preduzmu ozbiljni koraci kako bi se zemlja dovela u stanje energetske bezbednosti - ukazuje on.

Šta su dosad uradili naši zvaničnici

28. decembar 2009.
„Srbija nije propustila nikakvu šansu da se poveže na magistralni gasovod u Bugarskoj i nastojaće da obezbedi snabdevanje gasom i iz drugih pravaca kako bi izbegla potpunu zavisnost od ruskog gasa“, rekao je Dušan Mrakić, (tadašnji) državni sekretar u Ministarstvu energetike

5. mart 2010.
„Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić i ministar za ekonomiju, energetiku i turizam Bugarske Trajčo Trajkov potpisali su u Briselu ugovor o izgradnji gasne interkonekcije između ove dve države“, bila je vest dana u domaćim medijima. Škundrić je tada poručio da je sporazum deo „nacionalnog plana gasifikacije Srbije“

1. novembar 2011.
Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“, zaključuje da najavljena gasna konekcija između Srbije i Bugarske nije isplativa ni povoljna za našu zemlju

1. oktobar 2012.
„Sledeće godine bi trebalo da počnu radovi na izgradnji gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske“, najavio je (tadašnji premijer) Ivica Dačić posle razgovora sa direktorom Direktorata za energetiku Evropske komisije Fabriciom Barbacom

23. oktobar 2013.
„Ministarka energetike Zorana Mihajlović naglasila je da je vizija energetskog sektora Srbije da iskoristi geografski položaj i da postane tranzitni koridor za energiju i energente. Ona je podsetila da se očekuje početak izgradnje gasovoda Južni tok i ukazala na značaj gasne konekcije Srbije sa Bugarskom“, objavile agencije