Foto: Fonet

O odluci Vladimira Putina

Bušatlija: Biće teže doći do investitora bez gasovoda!

Ako su se Rusi sa Turskom dogovorili da gasovod pređe preko Turske, mi smo tu onda izlišni, ali ne samo mi, već i svi oni koji su očekivali taj gasovod, kao što su Bugarska, Mađarska i Austrija, kazao je Bušatlija

InfoBiz
> 11:32h

BEOGRAD - Ekonomski analitičar Mahmut Bušatlija ocenio je danas da će indirektno za Srbiju biti teže da dođe do investitora zbog odluke o prestanku gradnje gasovoda Južni tok.

Bušatlija je kazao da će, posle odluke ruskog Gasproma da "zatvori" projekat izgradnje gasovoda Južni tok, biti teže doći do investitora, naročito onih u oblasti industrije, zbog nedostupnosti energenata, u ovom slučaju gasa.

Šef ruskog Gasproma Aleksej Miler izjavio je danas tokom posete Turskoj da je projekat gasovoda Južni tok "zatvoren" i dodao da povratka tom projektu neće biti. On je rekao da su se Moskva i Ankara dogovorili o izgradnji morskog gasovoda kapaciteta 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Miler je naveo je da će 14 milijardi kubnih metara dobijati Turska, a da će ostala količina ići do granice Turske i Grčke.

Bušatlija je kazao da je Srbija na gubitku, jer je planirano da ruska strana sama finansira izgradnju gasovoda i dodao da će Srbija verovatno imati mogućnost da se priključi na gasovod koji ide do Grčke, ali o svom trošku.

"Ako su se Rusi sa Turskom dogovorili da gasovod pređe preko Turske, mi smo tu onda izlišni, ali ne samo mi, već i svi oni koji su očekivali taj gasovod, kao što su Bugarska, Mađarska i Austrija", kazao je Bušatlija.

Srbija i Rusija potpisale su 2008. godine međudržavni energetski aranžman koji je obuhvatao izgradnju Južnog toka kroz Srbiju, prodaju NIS-a Rusiji bez tendera i izgradnju zajedničkog skladišta gasa Banatski Dvor. Vlada Srbije je na vanrednoj sednici 29. decembra 2007. godine usvojila platformu za pregovore o ponudi Rusije o saradnji u naftnoj i gasnoj privredi, u kojoj se traži preuzimanje NIS-a u zamenu za prolazak gasovoda "Južni potok" kroz Srbiju, a 22. januara usvojila je tekst sporazuma.

Bušatlija je ocenio i da Srbija nema prava da traži bilo kakvu nadoknadu kada je reč o prestanku gradnje gasovoda, jer se Južni tok ne pominje u ugovoru o prodaji Naftne industrije Srbije i dodao da se Srbija "nije ponašala onako kako se ponaša u dobrom poslovanju". Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je danas posle razgovora sa turskim premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom da je izgradnja Južnog toka nemoguća zbog stava Evropske unije.