SRPSKA BANKA U GUBITKU: Vlada traži spas za državnu banku!

Marina Lopicic
Sudbina institucije, kojoj zbog gubitaka preti oduzimanje dozvole, biće rešena u narednih 10 dana

BEOGRAD - Narodna banka Srbije saopštila je juče da je kontrolisala poslovanje Srpske banke i da je o tome obavestila državu kao njenog većinskog vlasnika. Vlada Srbije je, kako Kurir saznaje, zatražila da se u roku od deset dana definiše budući status Srpske banke, koja je napravila gubitak više od dve milijarde dinara samo u prvih devet meseci 2014.

Nakon pisanja Kurira da je zbog minusa i velikog broja nenaplativih kredita Srpskoj banci praktično ugrožena likvidnost, iz NBS potvrđuju da su sproveli kontrolu nad radom ove državne banke.
- Sve rezultate svojih aktivnosti NBS deli sa državom kao većinskim vlasnikom Srpske banke, i imamo saznanja da je u protekle dve nedelje većinski vlasnik intenzivirao aktivnosti kako bi se trajno rešio status banke i zaštitili interesi svih deponenata i kreditora banke - stoji u saopštenju NBS.

O tome koliko su bilansi ove banke kritični nakon što je u prethodnom periodu davala kredite prezaduženim firmama srpskih tajkuna, među kojima su vlasnik „Farmakoma“ Miroslav Bogićević, vlasnik „Interkomerca“ Goran Perčević i vlasnik „Beohemije“ Željko Žunić, a koji su sad nenaplativi, potvrđuje i to što je Vlada Srbije u četvrtak čak 45 minuta raspravljala o načinu za prevazilaženje problema u ovoj finansijskoj instituciji.
- Iako je kontrola NBS utvrdila da je Srpska banka debelo zakoračila u grupu rizičnih banaka jer joj je adekvatnost kapitala, odnosno mogućnost da kredite, pogotovo one koji spadaju u kategoriju nenaplativih, premašila propisanih 12 odsto, Vlada Srbija pokušava da nađe način kako da se problemi reše zbog milionskih garancija koje je država preko ove banke obezbedila za neka državna preduzeća, pre svega u vojnoj industriji. Zato je Vlada tražila da se još jednom sagleda cela situacija i da se za desetak dana definiše budući status Srpske banke - tvrdi naš sagovornik iz Nemanjine 11.

Međutim, ko je ugrozio interese deponenata i kako je Srpska banka došla u situaciju da kod osam povezanih lica i 14 pravnih lica ima više od deset odsto kapitala, nema odgovora u saopštenju NBS. Objašnjenje nismo dobili ni od članova Upravnog i Izvršnog odbora Srpske banke jer se nisu javljali na poznate telefone. Odgovor na ovu temu nismo dobili ni iz Ministarstva finansija.

Ivan Maričić
PROBLEM JE NBS

Bivši direktor Srpske banke Ivan Maričić nije želeo da govori o budućoj sudbini te institucije, ali negira da je on banku doveo do ivice ambisa.
- Ako je Svetska banka imala pokriće za davanje kredita od 120 miliona evra „Farmakomu“, zašto onda ne bi imala Srpska banka za 13 miliona. „Farmakom“ je sve svoje obaveze dok sam ja bio na čelu banke izvršavao na vreme, ali ovde nisu problem klijenti, već politika NBS. Ona generiše sve probleme jer njenu visoku referentnu kamatnu stopu ne bi mogla da izdrži ni moćna japanska privreda - rekao je Maričić za Kurir.