BEOGRAD - Najveći deo deviznih rezervi Srbije indeksiran je u evrima, pa bi zbog daljeg rasta vrednosti dolara u odnosu na evropsku valutuNarodna banka Srbijeu ovoj godini mogla da izgubi na kursnim razlikama više od 30 milijardi dinara.
Dubioza
Naime, srpska centralna banka, na čijem je čelu Jorgovanka Tabaković od 6. avgusta 2012, zbog promenjenog odnosa dolara i evra u 2013. napravila je gubitak od 25,7 milijardi dinara.
Kako je američka valuta nastavila da raste i u poslednjih godinu dana ojačala za više od šest odsto, više je nego izgledno da će ovogodišnji gubitak NBS na kursu biti povećan, ukazuju ekonomski analitičari.
- Najveći deo deviznih rezervi, oko 60 odsto, Srbija drži u hartijama od vrednosti evropskih zemalja poput Nemačke, Francuske, Belgije i Holandije, pa kad dolar raste, njihova vrednost u evrima pada - objašnjava za Kurir Zoran Grubišić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji. On, međutim, smatra da uprkos gubicima na kursu, NBS ne bi trebalo da menja valutnu strukturu deviznih rezervi jer ona odgovara valuti u kojoj je zemlja najzaduženija.
- Dug države je najvećim delom vezan za evro, pa konzervativna politika centralne banke nalaže da se i rezerve pretežno drže u toj valuti. Takođe, ne bi bilo dobro da NBS špekuliše sa kursom jer je reč o nestabilnom tržištu, pa bi u kratkom roku vrednost valuta mogla da se promeni - ističe Grubišić.
Njegov kolega Ismail Musabegović ipak upozorava da će nakon najnovije odluke Federalnih rezervi SAD o prestanku štampanja dolara, vrednost te valute nastaviti da jača. To će, kao kaže, opteretiti vraćanje javnog duga indeksiranog u dolarima, ali i podgrejati inflaciju.
Udar na inflaciju
- U poslednje vreme država se uglavnom zaduživala u dolarima, uključujući i pozajmicu od Emirata. U nominalnoj vrednosti to zaduživanje i dalje ostaje dolarsko, dakle ne povećava se udeo javnog duga u BDP, ali će biti potrebno više dinara da se otplate dugovi države u dolarima - objasnio je Musabegović. On dodaje i da će zbog jačanja dolara poskupeti i energenti čiji uvoz Srbija plaća u toj valuti, a što će „sigurno uticati na povećanje inflacije, s obzirom na to da je u cenu svake robe ugrađen utrošak energenata“.
NBS
NEMA BILANSA
U Centralnoj banci juče nismo uspeli da saznamo da li će i koliki gubitak zabeležiti u ovoj godini zbog promene deviznog kursa, kao ni da li razmatraju mogućnost da deo rezervi indeksiranih u evrima prebace u dolare.
Činjenice
REZERVE
- 533,4 miliona evra u zlatu
- 2.836,6 miliona evra u efektivnom novcu i depozitima
- 107,6 miliona evra u specijalnim pravima vučenja Međunarodnog monetarnog fonda
- 7.400,1 milion evra u hartijama od vrednosti