REBALANS BUDŽETA: Gde je spiskano 13,6 milijardi?

Fonet Božidar Petrović
Među budžetskim stavkama najveću izmenu imaju „ostali tekući rashodi“, koji su duplo veći i iznose 27 milijardi dinara

BEOGRAD - Vlada Srbije danas ili sutra će, prema najavi premijera Aleksandra Vučića, usvojiti Nacrt zakona o rebalansu budžeta i proslediti ga Skupštini na usvajanje.
- Ponosan sam na ljude u Vladi i na sve što preduzimaju da izlečimo ekonomiju zemlje kako bismo 2015. godine imali privredni rast - poručio je juče premijer i dodao da i pripreme budžeta za 2015. idu po planu i da će Srbija imati budžet u skladu sa mogućnostima.

Deficit budžeta je veći za 43 milijarde od planiranog, pa će ukupni minus u kasi za ovu godinu iznositi 224,7 milijardi dinara.
Tragom većih izdataka rebalans pokazuje da su pojedine pozicije u budžetu imale promene, i to skoro za 100 odsto, a neke i za 2.000 odsto! Tako je najveća stavka u rebalansu budžeta Republički fond za zdravstveno osiguranje, kojem je - umesto planiranih 668 miliona dinara - prebačeno čak 14 milijardi dinara!

Pored ove veliku budžetsku stavku čine i „ostali tekući rashodi“, gde je umesto planiranih 13,6 milijardi dinara potrošeno 27,5 milijardi! I dok su tekući rashodi u vidu plata, doprinosa, kamata na kredite, subvencije poznati, nejasno je na šta su konkretno otišle ostale milijarde. Pored toga, značajan je pad naplate PDV, koji je planom za ovu godinu bio 430 milijardi, a realno je u rebalansu 398 milijardi dinara. Takođe, manja je naplata i akciza na nafte, ali je povećana na duvanske prerađevine. Prema rečima premijera, naplata akciza na naftu i cigarete je bila bolja u septembru i oktobru.
- To znači da su mere koje preduzimamo da se spreči siva ekonomija u toj oblasti počele da daju rezultat. Imamo i bolju naplatu PDV nego što smo očekivali. Sve nam ide bolje, ali uvek sam skeptičan i čekam da vidim kako će to ići u naredna dva i po meseca - poručio je Vučić.

Turizmu 500 miliona
I DINKIĆEVI DUGOVI STIGLI NA NAPLATU

Među stavkama u budžetu koje su povećane su i dotacije za turizam, i to za čak 500 miliona. U Ministarstvu trgovine i turizma objašnjavaju da to nije povećanje sredstava za turističke projekte, već je saniranje dugova iz 2007. i 2013. godine.
- To su sredstva koja su zadužena za vreme bivšeg ministra Mlađana Dinkića, a u vezi sa radovima na Kopaoniku i Zlatiboru, pa je Vlada odlučila da se ta dugovanja reše ovim putem - objašnjavaju u Ministarstvu.