PAPRENO: Trgovcima plaćamo 420 miliona evra više zbog loših i zastarelih propisa!

Zbog ovakvog dugog birokratskog postupka svaki proizvod koji se uveze u Srbiji mora da bude skuplji nego u matičnoj zemlji iz koje je uvezen jer značajno povećava troškove trgovaca

BEOGRAD - Građani Srbije godišnje u trgovinama ostave najmanje 420 miliona evra više nego potrošači u Evropskoj uniji, i to samo zbog nagomilanih zastarelih propisa, koji opterećuju poslovanje domaćih prodavaca, pokazalo je istraživanje Mreže za poslovnu podršku.

- Kod nas ne samo da nije redukovan broj propisa nego su uvedene desetine novih posle 2001. Potrošači u Srbiji su zato žrtve birokratskog aparata i plaćaju čitav niz nepotrebnih nameta i troškova poslovanja u trgovini jer su trgovci prinuđeni da ovo kalkulišu kroz maloprodajne cene. Upoređujući birokratske procedure u trgovini u našoj zemlji sa šest zemalja EU, istraživanje je pokazalo da su isti proizvodi u Srbiji u proseku skuplji za 18,5 odsto jer trgovci moraju da kroz cenu proizvoda zaračunaju niz troškova, koje im nameće država - objašnjava za Kurir Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.

Analizom je posmatrano formiranje cena 12 različitih grupa proizvoda u prodavnicama Srbije, Slovačke, Češke, Poljske, Mađarske, Rumunije i Austrije, a rezultati pokazuju da u našoj zemlji poseban problem predstavljaju različiti atesti i sertifikati.
- Zbog ovakvog dugog birokratskog postupka svaki proizvod koji se uveze u Srbiji mora da bude skuplji nego u matičnoj zemlji iz koje je uvezen jer značajno povećava troškove trgovaca - napominje Rajić.

On dodaje i da u oblasti uvoza robe Srbija ima najneprilagođenije propise u regionu jer su i Makedonija, Crna Gora i BiH u značajnoj meri izvršile reformu „nasleđenih propisa iz vremena bivše Jugoslavije“.
- Kupovna moć u Srbiji bi se značajno povećala, a cene smanjile kada bi Ministarstvo trgovine reformisalo propise - zaključuje Rajić.