VUČIĆ U SENTI: Nastavićemo borbu protiv šverca duvana

Tanjug Printscreen
Premijer je kazao da će se u budžet Srbije ove godine sliti oko 15 milijardi dinara od JTI, a iduće godine još toliko

SENTA - Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas je u fabrici Japan Tobacco International (JTI) u Senti pustio u rad novu mašinu za proizvodnju super slim cigareta i poručio da će država nastaviti žestoku borbu protiv ilegalne trgovine duvanom.

Vučić je nakon razgovora sa rukovodstvom fabrike, i obilaska pogona rekao da je Vlada Srbije krenula u žestoku borbu protiv ilegalne trgovine duvanom i krijumčarenja rezanog duvana i poručio da JTI u Vladi Srbije ima prijartelja i saveznika kada je reč o akciznoj politici.

Premijer je rekao naveo da se rezultati u borbi protiv ilegalne trgovine duvanom vide jer je u budžetu u poslednja dva meseca zaredom prihod od akciza ne pada u odnosu na prošlu godinu i najavio da će država nastaviti tu žestoku akciju. Očekuje, kaže, da će se u budžet Srbije ove godine sliti oko 15 milijardi dinara od JTI, a iduće godine još toliko.

Zahvalio je japanskoj kompaniji na posvećenosti radu i brizi za radnike istakavši da je ta fabrika primer kako treba da izgleda odnos prema radnicima. Puštanju mašine u pogon prisustvovali su ambasador Japana u Beogradu Masafumi Kuroki, gradonačelnik Sente Rudolf Cegledi, ministar za rad Aleksandar Vulin....
Kuroki je poručio da veruje da će uspešno poslovanje JTI ohrabriti i druge investitore iz Japana da započnu investicije u Srbiji.

Cigarete Vinston, Glamour i LD super slim do sada su se uvozile u Srbiju, a zahvaljujući novoj investiciji te cigarete će se proizvoditi u Senti i za domaće tržište i za izvoz u Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu. "Kao najveći proizvođač duvana u Srbiji, nastavljamo da ulažemo u proizvodnju i obradu duvana. Pored mašine za proizvodnju super slim cigareta, ove godine smo pustilu u rad i novu liniju za obradu duvanskih materijala i proširili skladišne kapacitete", rekao je direktor fabrike JTI u Senti Makoto Očiai.
Generalni direktor i potpredsednik kompanije JTI za zapadni Balkan Kris Vuds rekao je da JTI podržava mere Vlade Srbije koje preduzima u cilju suzbijanja nelegalne trgovine rezanim duvanom.

Vuds je rekao da je od kupovine Duvanske industrije Senta, JTI uložio 169 miliona dolara i da je danas šesti najveći poreski obveznik u Srbiji. "Naš kontinuirani rast i ovogodišnja investicija šalju jasnu poruku postojećim i potencijalnim investitorima da je Srbija atraktivna destinacija za ulaganje i važno tržište u razvoju. U stabilnom i predvidivom poslovnom okruženju, mi smo odlučni u našoj nameri da se razvijamo još više i nastavimo da doprinosimo razvoju srpske privrede", rekao je Vuds.

JTI je u 2013. godini doprineo budžetu Srbije sa 13,6 milijardi dinara kroz akcize na duvanske proizvode i druge poreze, a očekuje se da će doprinos kompanije državnim prihodima u ovoj godini biti i viši. Danas JTI zapošljava više od 300 ljudi u Senti i Beogradu i angažuje više od 380 proizvođača duvana i sezonskih radnika.

Kad je JTI, 2006. godine, počeo da posluje u Senti, fabrika je imala 77 zaposlenih.

Od tad je fabrika modernizovala pogone, pokrenula proizvodnju cigareta i izvezla cigarete i duvan u vrednosti od 118, 4 miliona dolara. Izvoze se cigarete iz Srbije u Crnu Goru, BiH, Makedoniju, Hrvatsku i Albaniju, a duvan u EU. JTI je član Japan tobačo grupe, jednog od vodećeg međunarodnog proizvođača duvanskih proizvoda u svetu i proizvodi svetski priznate brendove kao što su camel, winston i mevius i posluje u više od 120 zemalja.
Prihod kompanije u prošloj godini iznosio je 12,3 milijarde dolara.

Vučić: Država će naći rešenje za tri fabrike

Premijer Vučić rekao je danas u Senti da će država naći zadovoljavajuće rešenje za sve tri fabrike hemijskog kompleksa - Metanolsko-sirćetni kompleks Kikinda, Azotara i Petrohemija.

"Bićete zadovljni kao što sam obećao za sve tri fabrike hemijskog kompeksa MSK, Azotare i Petrohemije. Borićemo se i za smederevsku Železaru svim srcem", rekao je premijer odgovarajući na pitanje novinara o sudbini MSK.To su, dodao je, četiri fabrike koje nose BDP Srbije i "očekujem uskoro da dođem u Kikindu da pokažemo konačno rešenje".