Vučić: Milijarda evra od Arapa već legla, milioni za zemljište i Er Srbiju stižu

Aleksandar Jovanović
Zadovoljan Zahvaljujući ovoj uplati nećemo imati problema s likvidnošću. Sa prijateljima iz UAE potpisali smo ugovore koji će Srbiji doneti samo boljitak

BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izneo je juče pred javnost ugovore koje je naša zemlja potpisala sa investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata - o osnivanju avio-kompanije „Er Srbija“, kao i o zakupu 10.000 hektara zemljišta u Vojvodini. Prethodno je saopšteno da je upravo juče UAE uplatio milijardu dolara kao pomoć budžetu Srbije.

- Zahvaljujući ovoj uplati nećemo imati problema s likvidnošću do marta sledeće godine, a u 2015. i 2016. učinićemo sve kako bi se smanjio trend zaduživanja - istakao je premijer.

Srbija dala samo 16.000 evra

Ugovor o zakupu poljoprivrednog zemljišta sa „Al Ravafedom“, koji je prethodnih meseci više puta pominjan kao sporan, izazvavši zabrinutost domaćih poljoprivrednika, Vučić je izneo u celosti, ističući da je sa arapskom firmom osnovana zajednička kompanija, u kojoj „Al Ravafed“ ima 80 odsto vlasništva, a Srbija 20 odsto.

- Zajednička kompanija će raspolagati sa oko 10.470 hektara zemljišta. Kupujemo „Jadran“, zemljište po ceni od 10.000 evra po hektaru, „Bačka a. d. Sivac“ - po ceni od 7.000 evra po hektaru, što je više od procenjene vrednosti. Što se tiče zakupa, izlazi da je tri i po puta veći nego danas, zarađujemo oko 450 evra po hektaru, ako se uračunaju investicije i profit - naveo je Vučić, objasnivši da Arapi za zajedničku firmu daju osam miliona dinara, a mi 16.000 evra.

- I to je naša jedina obaveza. Sa druge strane, odluke o zemljištu se mogu doneti jedino u skladu sa Vladom Srbije. Vidite kako smo zaštitili našu zemlju - poručio je premijer i dodao da kompanija iz UAE ima obavezu da zadrži 80 radnika iz „Sivca“ i „Jadrana“, kao i da zaposli nove stručnjake.

Celokupnu investiciju - 140,5 miliona evra - obezbeđuje kompanija iz Emirata. Oko 1.000 evra je ulaganje po svakom hektaru zemljišta. I to sve bez obaveza države Srbije, kazao je premijer, dodavši da kontrolu ispunjenja ugovora vrši Agencija za privatizaciju i nezavisna revizorska kuća. Takođe, sve što bude uloženo u navodnjavanje ostaje našoj državi.

Ponosan na „Er Srbiju“

- Obaveza da obelodanim ugovore proističe ne iz zahteva različitih interesnih grupa, već iz obaveze prema građanima Srbije, koji zbog medijske gungule počinju da sumnjaju da se iza ugovora nešto krije - rekao je Vučić. Objavljujući ugovor sa „Etihadom“, premijer je istakao da je osnivanje zajedničke avio-kompanije bila jedinstvena prilika, kao i da je za objavljivanje ugovora dobio dozvolu „naših prijatelja iz Emirata“ i da „nema šta da se krije“.

Prilikom privatizacije „Jat ervejza“, koju je obavio „Etihad“, Srbija se obavezala da će investirati 42 miliona dolara, dok će partner iz UAE uložiti do 100 miliona. Vučić je rekao da Srbija taj novac treba da obezbedi u 2014, 2015. i 2016. godini, a da do sada još ništa nije uplaćeno, i dodao da se Srbija obavezala i da sanira dugove „Jata“, od kojih je 80 odsto prema samoj državi.

- Vlada se od 2003. permanentno suočava s katastrofalnim gubicima u „Jatu“. Zastarela flota, prosečna starost aviona 26 godina, česti tehnički kvarovi... U prethodnih više godina tri puta je pokušavana privatizacija, ali bez uspeha, jer svi znaju kolika je to muka - rekao je premijer i dodao da je prosečan gubitak bio 35 miliona evra godišnje, ali da su faktički ti gubici bili mnogo veći.

Bez „Etihada“ bismo ugasili „Jat“

- Da nismo preduzeli ove mere, morali bismo da gasimo „Jat“. „Etihad“ je bio jedinstvena prilika, kompanija u svetskom vrhu. Prvo smo razgovarali o korporativnom upravljanju i primeni sopstvenog iskustva u poslovanju - rekao je on i dodao da je trenutno četiri od sedam aviona „Jata“ rashodovano, odnosno da nije za upotrebu.
Kako je naveo, „Etihad“ se obavezao da investira do 100 miliona dolara, od čega je 40 miliona dolara dokapitalizacije, a 60 miliona je pozajmica osnivača.
- Tu pozajmicu još nismo iskoristili jer očekujemo da ćemo imati profitabilnu kompaniju do kraja godine. Očekujemo profit od milion evra u „Er Srbiji“ na kraju ove godine - poručio je premijer i dodao da je obaveza Srbije da investira 42 miliona dolara gotovinske uplate u naredne tri godine.

- Još ništa nismo uplatili. Četrdeset miliona dolara ćemo platiti, u stvari, preko taksi koje se plaćaju aerodromu, a obavezali smo se da preuzmemo dugove, od kojih je 80 odsto dug prema državi. To su sve naše obaveze. Niko nije mogao da sanja ovakvo nešto i da prođe na ovaj način. Sve ovo radili smo da bismo napravili nešto dobro za Srbiju - ukazao je Vučić. Zahvaljujući ugovoru sa „Etihadom“, kako je naveo, 10 letelica biće nabavljeno po nižoj ceni od 14 miliona evra, što je ukupna ušteda od 140 miliona evra.
Kurir štampano 

Prethodni ugovori
OD MILETA TRAKTOR

Vučić je javnosti najpre ukazao na posledice prethodnog ugovora o prodaji preduzeća „Bačka Sivac“, „Jadar“, „Agrobačka“ i „Mladi borac“. Kako je naveo, „Bačku Sivac“ prethodna vlast je za 14 miliona evra prodala Miletu Jerkoviću, koji se pominje u slučaju narko-bosa Darka Šarića. - Mi smo 4.700 hektara prodali za 14 miliona evra, dali Jerkoviću obaveze kupca, isplatu cene u šest jednakih rata i obavezu investicije od 131.000 evra... To je praktično jedan traktor. Koji je on kupio od svoje firme, odnosno firme svoje ćerke - rekao je Vučić.
On je zatim dodao da je 2009. izvršena kontrola, da se ustanovilo da kupoprodajna cena nije isplaćena, a da je Jerković kreditno zadužio „Bačku“ za 4,4 miliona evra pozajmica bez kamata, što nikada nije vraćeno.

Ugovor sa NIS
POKUŠAĆEMO PROMENU SPORAZUMA

Vučić je dodao da ne želi da kvari odnose ni s Rusima zbog privatizacije NIS.
- Ugovorom sa NIS nismo zadovoljni i to ćemo rešavati s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevom. To se pre svega odnosi na profit NIS i rudna renta je niska. Od 400 miliona neto profita, Srbija dobije kao dividendu 29 miliona evra. Pokušaćemo nekako da doradimo to, ako se oni saglase. Ako ne, ne možemo ništa da uradimo - naveo je premijer, koji juče nije želeo da govori o ugovorima s Kinom i Azerbejdžanom.

Ugovor s „Fijatom“
TADIĆ URADIO DOBRU STVAR

Premijer se osvrnuo na ugovore o privatizaciji „Fijata“ tvrdeći da, iako nije najpovoljniji, nije ni štetan za Srbiju.
- Mislim da je i taj ugovor koji je skup za Srbiju, a reč je o „Fijatu“, dobar za nas, i to građani treba da znaju. Takođe smatram da je Boris Tadić uradio dobru stvar dovođenjem „Fijata“, i ne pada mi na pamet da rušim taj ugovor - rekao je Aleksandar Vučić.