Hipo banka je zvanično potvrdila samo da se slučaj ovog kredita istražuje uz pomoć advokata u više zemalja. Austrijsko-srpski investitori preko firme „Enthusa Ltd.“ uzeli su 2006. u Klagenfurtu kredit za kupovinu 145 hektara, uz auto-put Beograd-Zagreb, samo četiri kilometara od beogradskog aerodroma. Polovinu tog preduzeća posedovali su Stepić i Martis Švedler, nekadašnji menadžeri Rajfajzen banke, a ostatak „Eki propertiz“, firma Đunića i Vlahovića, bivšeg ministra privatizacije.
Ni evro nije vraćen
Osam godina kasnije Hipo banka nije dobila nijedan evro kredita, naglašava Prese, čija je istraga u Srbiji pokazala da su investitori samo mali deo tog novca iskoristili za kupovinu zemljišta.
- Konkretno, svega je 31 odsto dat na kupovinu zemljišta, kako proizilazi iz srpskih dokumenata u koje je list imao uvid. Ostale dve trećine, 12 miliona evra, suprotno svrsi kredita, transferisane su u ofšor zemlje ili korišćene za povratak kredita kod Rajfajzen banke u visini od milion evra. Svota od 2,2 miliona evra prebačena je na privatni račun Miloša Cicmila (vlasnika beogradskog hotela „Evropa“), odakle su potom nestala - tvrdi Prese.
Jedan neimenovani izvor u Hipo banci kaže da istrage daju povod za zaključak da je bilo transfera na ofšor i strane račune, piše Prese.
Dug sad iznosi 25 miliona evra
Takođe, nezvanično je potvrđeno da „Enthusa“ Hipo banci ne duguje samo 19 miliona evra, već sa kamatama - 25 miliona evra.
Posao sa zemljištem kod Aerodroma „Nikola Tesla“ istraživala je pre dve godine i austrijska ustanova za nadzor finansijskog tržišta. Bečka štampa je prenela da se protiv Herberta Stepića vodila istraga pod sumnjom da je preko firme „Enthusa“ kupio zemlju po tri puta nižoj ceni od realne.
Prese ukazuje na to da su gazde „Eki propertiza“ vlasnici i 50 odsto firme „Evro-Mol GmbH“, koja je od Hipo banke uzela kredit od 25 miliona evra.
ČINJENICE
Manjak od 1,5 milijardi
- Hipo banka propala je 2009, a ukupan manjak tada je bio 1,5 milijardi evra
- Da bi spasla banku, Austrija je postala njen vlasnik
- Od tada je Austrija upumpala u banku 4,8 milijardi evra
- Razlog propasti su multimilionske kreditne operacije, iza kojih se kriju pranje novca i kriminalne radnje
Aleksandar Vlahović
ČIST SAM, SVE JE BILO REGULARNO!
Aleksandar Vlahović podseća za Kurir da je iz zajedničke firme s Đunićem izašao 2011. On ističe da je ceo iznos pomenutog kredita, plus sopstvena sredstva u iznosu od 20 odsto investicije, potrošen na kupovinu zemlje, nijedan evro nije otišao za druge svrhe, a kamoli uplaćivan na ofšor firme. Banka, dodaje, ima kolateral nad kupljenom zemljom: " O svemu tome postoji detaljna dokumentacija, koja je više puta bila predmet provere. Sve detaljne informacije se nalaze u mojoj bivšoj firmi ." Danko Đunić nije bio dostupan na komentar, kao ni Miloš Cicmil.