BEOGRAD - Budžet Srbije godišnje gubi najmanje 240 miliona evra samo zbog toga što ne oporezuje estradu, nevladine organizacije, advokate i Crkvu kao što oporezuje ostale privrednike, pokazala je računica Kurira bazirana na dostupnim podacima.
Sagovornici našeg lista ocenjuju da bi država trebalo prvo ove kategorije da uvede u redovan poreski sistem, umesto da rupu u državnoj kasi krpi smanjenjem penzija i plata ili otpuštanjem radnika.
Dragovan Milićević, član Udruženja finansijskih analitičara Srbije, kaže da je nerazumno smanjivati penzije, od kojih čak dve trećine prima od 100 do 200 evra mesečno, već da dodatne prihode država treba da prikupi uvođenjem novih tipova poreza kako bi veći broj kategorija ljudi bio obavezan da plaća porez.
Mali obuhvat
- Srbija je na 11. mestu od 15 zemalja po visini učešća poreskih prihoda u bruto društvenom proizvodu (BDP). To ne znači da ima niske poreske stope, već je pre svega reč o širini naplate poreza. U Srbiji je ona na nedopustivo niskom nivou i glavni je problem trenutne fiskalne pozicije zemlje. Ispod Srbije na listi su samo Kazahstan, Dominikanska Republika, Kostarika i Iran - rekao je Milićević, koji Srbiju poredi sa 15 zemalja sa sličnom kupovnom moći i srednje niskim prihodima stanovništva.
- Poslednji je čas da se krene u sveobuhvatnu i brzu reformu. Pored NVO, estrade, advokata i crkve, treba ozbiljno razmišljati i o oporezivanju finansijskih transakcija banaka i kompanija registrovanih u ofšor zonama - zaključio je on.
Gruba računica pokazuje da bi samo od PDV na prodaju knjiga i ostale robe u crkvenim prodavnicama, kao i od poreza na dobit SPC, budžet mogao biti bogatiji za oko 100 miliona evra.
Evo gde su pare
Uprkos zaradama od prosečnih 2.500 evra advokati i dalje državi plaćaju porez paušalno, od 200 do 500 evra mesečno. Procene govore da bi od naplate PDV na advokatske usluge država inkasirala više od 45 miliona evra godišnje, dok bi oporezivanje prihoda NVO, koje samo država donira sa oko 35 miliona evra godišnje, budžetu donelo dodatnih sedam miliona evra. Kurir je već pisao o tome da pevači godišnje utaje oko 87 miliona evra.
Unija poslodavaca
OPOREZOVATI SVE PRIHODE
Marko Radović, saradnik Unije poslodavaca Srbije, takođe smatra da bi držala ove kategorije trebalo da oporezuje na isti način kao i sve druge privrednike koji ostvaruju veće prihode.
- I zbog prikupljanja prihoda za budžet i zbog pravičnosti. Oporezovani moraju biti svi koji ostvaruju prihod - izričit je on.
Šta se sve može sa 240 miliona evra
- obezbediti lečenje teško obolele dece iz Srbije u inostranstvu
- isplatiti 1,2 miliona penzija godišnje
- pokriti tačno toliki gubitak u deviznim rezervama Srbije
- obnoviti Obrenovac ili izgraditi sve uništene stambene jedinice u poplavama
- otplatiti dvogodišnja dugovanja „Železare“, koja će država preuzeti kada je proda