Beograd - Strožije!
Stečajni postupci će nakon usvajanja novog zakona o stečaju trajati najduže dve godine, a kontrola rada stečajnih upravnika će biti stroža - najavila je juče Ivana Matić, v. d. direktora Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, dodajući da u Srbiji stečajni postupci traju u proseku 3,5 godine. Ona kaže da će novim zakonom biti otklonjena mogućnost da bivši vlasnik ili povezano lice koje je firmu dovelo do stečaja uđu u odbor poverilaca.
- Svi znamo kakve su bile privatizacije, kako su raskidane, kako se uništavala imovina, kako se presipalo iz jednog preduzeća u ćerke firme. Iz tog razloga, poverioci koji su povezani sa stečajnim dužnikom svrstavaju se u četvrti isplatni red i biće namireni nakon svih drugih poverilaca - zaključuje ona.
Novina će, prema njenim rečima, biti i stroža kontrola rada stečajnih upravnika, a kao argument u prilog tome ističe da u preduzećima sa većinskim privatnim kapitalom oni trenutno raspolažu imovinom vrednom oko dve milijarde evra.
- Mi ćemo od Vlade tražiti da se poveća broj supervizora koji kontrolišu rad 329 aktivnih stečajnih upravnika u oko 1.400 aktivnih predmeta - navela je ona, dodavši da trenutno radi svega pet supervizora.
UBRZAVANJE: Do spasa ili likvidacije za najduže dve godine
Objavljeno
08.07.2014. 22:04h
→ 20.09.2016. 19:50h
Osoba koja je dovela firmu do kolapsa neće više moći da uđe u odbor poverilaca, poručuju iz Agencije za licenciranje