KOPAONIK - Saveti.
Promena mentaliteta, jačanje vladavine zakona, institucija, pravosuđa, ali i usklađivanje spoljne politike Srbije s politikom EU - samo su neke od preporuka koje oni vide kao prioritete na putu Beograda ka članstvu u Uniji. Ambasador Francuske Fransoa-Gzavije Denio istakao je da se slaže sa ocenom da je 21. januar, kada je Srbija otvorila pristupne pregovore sa EU, istorijski datum, ali da postoji „pre“ i „posle“, a to „posle“ podrazumeva i obaveze i šanse.
- Pred Srbijom je šansa i izazov da pregovori na putu ka EU budu što brži, ali mora se pregovarati i sa svojim narodom - parlamentom, sindikatima, poslodavcima....
Šef misije EU u Beogradu Majkl Davenport ukazao je na četiri tačke koje su, po njegovom mišljenju, prioritetne za evropske integracije Srbije.
- To su proaktivni pristup vlade posle izbora, odnosno da vlada ne čeka da bude pritisnuta već da sama proaktivno deluje.
Kao drugu tačku naveo je stručnost.
- Izuzetno je važna i predvidivost, gde će Srbija biti za četiri-pet godina.
Ambasador SAD Majkl Kirbi naveo je kao prvi prioritet „reformu mentaliteta“, koja, po njegovim rečima, podrazumeva da treba se promeni svest o radu u javnom sektoru kao bogomdanom i pristup stvaranju bogatstva.
Ambasador Nemačke Hajnc Vilhelm istakao je na prvom mestu veću konkurentnost i reformu uloge države, kao i reformu pravosuđa kao osnovu za ekonomiju i biznis.
- Vreme je da Srbija požnje političke i ekonomske dividende iz procesa pristupanja.
Panelu su prisustvovale i potpredsednica Adrija medija Srbija Ivana Slović Krčadinac i potpredsednica Saveza ekonomista Srbije Dragijana Radonjić Petrović.
Ambasadori: Srbija mora da uskladi zakone sa Evropom
Objavljeno
05.03.2014. 23:10h
→ 05.02.2017. 18:26h
Diplomate iz Nemačke, Austrije, SAD, Francuske i Austrije izneli svoje viđenje o zadacima Srbije na evropskom putu