Srpska roba lakše odlazi u Hrvatsku!

Dado Djilas
Potencijal Od ulaska naših suseda u EU, srpski izvoznici lakše plasiraju domaće proizvode

BEOGRAD - Nema više prepreka.
Nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju 1. jula ove godine srpski izvoznici su u povoljnijem položaju jer je izvoz domaće robe u tu zemlju slobodan, izuzev robe koja je na kvotama, poput šećera, vina, bebi-bifa, pastrmke... S druge strane, u nepovoljnom položaju su proizvođači koji ne ispunjavaju standarde EU.

Kako objašnjavaju u Birou za regionalnu saradnju „Privredne komore Srbije“, plasman srpskih roba na tržište Hrvatske trebalo bi da bude olakšan zato što se poštuju isključivo standardi EU i Hrvatska ne bi trebalo da primenjuje dodatne ograničavajuće uslove.

Lakši plasman

- To važi samo za srpske kompanije koje ispunjavaju standarde EU, u protivnom plasman roba je ograničen. Prema rečima predstavnika kompanije „Peštan“ iz Bukovika, nema dodatnih problema kod plasmana robe posle ulaska Hrvatske u EU. U manjoj meri olakšano je poslovanje, s obzirom na to da se poštuju samo standardi EU koje „Peštan“ ispunjava, i manji je pritisak inspekcija na njihove kupce.

I kompanija „Viktorija oil“ iz Šida nema nikakvih problema i očekuje povećanje izvoza u Hrvatsku u 2014. godini - kažu u PKS. Oni dodaju da je kratak rok za zaključke o promenama u trgovini s Hrvatskom.

Dobar bilans

- Izvoz Srbije u Hrvatsku za šest meseci ove godine iznosio je 200,7 miliona dolara, s učešćem u ukupnom izvozu Srbije od tri odsto. Na drugoj strani, uvoz je iznosio 201,4 miliona dolara, s učešćem u ukupnom uvozu Srbije od dva procenta. Za 10 meseci ove godine izvoz je iznosio 348,4 milion dolara, s učešćem u ukupnom uvozu Srbije od 2,85 odsto, dok je uvoz iznosio 359,6 miliona dolara, s učešćem od dva odsto. Ovi podaci pokazuju da je došlo do blagog pada rasta izvoza i manjeg porasta uvoza, ali i dalje imamo konstantan deficit u razmeni, koji za 10 meseci 2013. godine iznosi 11,2 miliona dolara - ističu u PKS.

Oni naglašavaju da je za 10 meseci 2013. manje izvezeno proizvoda od kože i obuće, hemijskih i metalskih proizvodau odnosu na prošlu godinu.