BEOGRAD - Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da ne postoje ni zakonske prepreke, niti bilo kakve odluke koje ograničavaju poslovanje kompanije PayPal (Pej pal) u Srbiji.
NBS se, kako navodi, oglasila povodom netačnih informacija koje su proteklih dana plasirane u medijima, i navela da je ovlašćenje za plaćanje i naplatu preko PayPal servisa sadržano u Zakonu o deviznom poslovanju, kojim je propisano da rezidenti-domaća pravna lica, preduzetnici i građani sa boravištem u Srbiji mogu obavljati platni promet sa inostranstvom i preko strane institucije elektronskog novca, radi plaćanja i naplate po osnovu elektronske kupoprodaje robe i usluga.
To znači da rezidenti mogu da vrše naplatu iz inostranstva i plaćanje prema inostranstvu u devizama po osnovu prodaje, odnosno kupovine roba i usluga sa nerezidentima preko PayPal servisa.
Kada je u pitanju plaćanje i naplata po osnovu kupoprodaje roba i usluga između rezidenata u Srbiji, dakle između domaćih pravnih lica, preduzetnika i građana, to ne spada u platni promet sa inostranstvom i plaćanja se vrše u dinarima, pošto je Ustavom utvrđeno da je dinar zakonsko sredstvo plaćanja u Srbij.
Informacija da je inostrana kompanija PayPal uputila zahtev NBS, da se preko njenog servisa u Srbiji vrše plaćanja po osnovu kupovine i prodaje roba i usluga između domaćih fizičkih i pravnih lica u devizama - nije tačna.
To bi, kako se navodi, predstavljalo očekivanje da će se, mimo Ustava i zakona, Srbija odreći svoje nacionalne valute i ozvaničiti uvođenje dvovalutnog sistema na svojoj teritoriji.
Naprotiv, NBS će i ubuduće nastojati da smanji sadašnji stepen evroizacije i ojača ulogu dinara u sistemu, kao zakonskog sredstva plaćanja u Srbiji, i da na taj način ojača efikasnost monetarne politike u postizanju i očuvanju stabilnosti cena i finansijskog sistema, navodi se u saopštenju.
NBS naglašava da kompanija PayPal nema zakonske prepreke da svoj servis ponudi rezidentima za plaćanja u Srbiji u domaćem platnom prometu, ukoliko dinar stavi na svoju listu valuta sa kojima posluje, kao što je to učinila, na primer, i sa ruskom rubljom, češkom krunom, mađarskom forintom, malezijskim ringitom, poljskim zlotom, turskom lirom, filipinskim pezosom itd.
Takva odluka zavisi isključivo od PayPala, njegove procene poslovnih interesa i namere da proširi broj klijenata u Srbiji, dodaje se u saopštenju.