Prva roba od litijuma dobijenog iz srpskog jadarita u blizini Loznice već je počela da se proizvodi ovog leta, a zarada od proizvodnje litijuma bi, s obzirom na potražnju za ovom rudom koja vlada u svetu, do 2020. mogla da iznosi 124 miliona dolara godišnje!
Isplativa investicija
Ričard Stori, generalni direktor kompanije „Rio tinto“ u Srbiji, istakao je ovo juče na trećoj međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u Srbiji „Pokretačka snaga privrednog razvoja“, sa željom da našu zemlju pozicionira na svetskom tržištu minerala.
- Litijum ima široku primenu u građevinskoj industriji, medicini, proizvodnji mobilnih telefona, a pogotovo u auto-industriji, gde je upotreba litijuma u baterijama za električne automobile enormna. Do sada je urađeno više od 200 bušotina i veoma smo zadovoljni dosadašnjim istraživanjima jadarita, koja pokazuju da će planirana investicija biti ekonomski isplativa i održiva - rekao je Stori i dodao da u slučaju da ova investicija zaživi, postoji mogućnost izgradnje fabrike za preradu koja će otvoriti nova radna mesta.
Energetski resurs
Zoran Danilović, pomoćnik ministra prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, rekao je da su, pored ove rude, u Srbiji pronađena ležišta zlata i bakra na nekim od 126 lokacija gde se trenutno obavljaju istraživanja mineralnih resursa.
- Tu su i molibden, cink, antimon, litijum, ali i podzemne vode, čiji se resursi takođe ispituju. Oni će takođe biti dragoceni u narednim godinama, ne samo za vodosnabdevanje već i za razvoj turizma, ali i kao energetski resurs. Zbog toga smo odobrili 153 hidrogeološka istraživanja, koja, pored domaćih kompanija, uglavnom obavljaju firme iz Kanade i SAD - rekao je on.
Zaštita interesa investitora
Tomislav Šubaranović, državni sekretar Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, rekao je pred 150 učesnika kongresa da Vladu Srbije očekuje da do kraja godine usvoji predlog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
- Taj predlog bi pred Skupštinom Srbije trebalo da se nađe početkom 2014, a javna rasprava se očekuje 4. decembra. Ovaj zakon bi trebalo da olakša procedure i tako zaštiti interese investitora, ali i države Srbije kao vlasnika mineralnih resursa - rekao je Šubaranović.
Najznačajnije nalazište
- Jadarit u sebi sadrži rudu litijuma i rudu bora
- Srpsko nalazište jadarita jedno je od najznačajnijih u svetu
- „Rio tinto“ jedna je od svetskih vodećih kompanija u oblasti rudarstva i metalurgije