SPAS ZA PREZADUŽENE: Refinansirano čak 29 milijardi dinara kredita

Shutterstock
U septembru krediti za refinansiranje povećani za 7,6 odsto, što je u odnosu na avgust rast veći od dve milijarde dinara

BEOGRAD - Spas za prezadužene.
Refinansirajući krediti su jedini zabeležili rast u septembru, što govori da građani sve češće pribegavaju ovom načinu vraćanja dugova. Iako dužnicima ovi zajmovi pomažu, stručnjaci savetuju oprez jer sve može da ih košta skuplje.

Povećano za 7,6 odsto

Na portalu Kamatica navode da se krediti za refinansiranje, prema statistici Udruženja banaka Srbije (UBS), u septembru povećani 7,6 odsto, pa je ukupna odobrena suma bila 29,02 milijarde dinara, što je u odnosu na avgust rast za više od dve milijarde.

- Ti zajmovi će verovatno i ubuduće rasti jer banke obično omogućuju klijentima da dospele obaveze smanje. Bankari sve češće nude da se postojeća rata prepolovi, a nude i dodatni novac. Klijenti već znaju da im je ukupan kamatni trošak s produženjem zajma veći, ali, kad rata postane prevelika, a para nema, onda se te računice ostavljaju po strani i traži se slamka spasa. Kredit za refinansiranje to i jeste - navode stručnjaci ovog portala.

U banci Inteza kažu da refinansirajuće kredite odobravaju s otplatom do 100 meseci, grejs periodom od tri do šest meseci u iznosu do 1.000.000 dinara ili 10.000 evra.
- Interesovanje je na stabilnom nivou cele godine. Klijenti se u većoj meri opredeljuju za dinarski zajam, koji ne uključuje depozit - kaže Predrag Milenović, v. d. direktora Sektora za upravljanje segmentom klijenata fizičkih lica ove banke.

Stalna potražnja

U Hipo Alpe-Adrija banci ističu da je, pored gotovinskih kredita, najveće interesovanje klijenata za kredite za refinansiranje.
- To je trend koji je aktuelan u poslednje vreme - dodaju u ovoj banci za Kurir.
Vladimir Todorović iz Sektora za komunikacije Erste banke ističe da je potražnja za ovom vrstom pozajmice stalna.

- Bitna karakteristika refinansiranja kod nas jeste i mogućnost odabira veoma dugog roka otplate od 96 meseci uz fiksnu kamatu. Osim namenskog kredita za refinansiranje, moguće je uzeti i gotovinski zajam, koji se može iskoristiti i za uzimanje dodatne gotovine, kao i osiguranje za slučaj nezaposlenosti, kada osiguravajuća kuća preuzima otplatu 8-12 rata - objašnjava on za Kurir.

Opcije u slučaju da visina rate postane prevelika

- prevremena otplata dela ili celog kredita
- refinansiranje kredita u okviru iste ili druge banke
- promena indeksne valute zajma

Šta donosi refinansiranje

- znatno manju mesečnu ratu
- produženje roka otplate
- nižu kamatu na nov zajam
- naknadu za obradu do tri odsto
- troškove osiguranja od oko 100 evra